Tepelné čerpadlo ECONORDIC, historie systému ,, Eco Cute „s přírodním chladivem CO2 (R744)

Zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

V polovici 70. rokov začala klesať popularita skleníkových plynov CFC (chlorid fluór karbónu známeho ako ,,freón“) a rôzne vedecké štúdie dokázali, že tieto látky veľmi silno oslabili ozónovú vrstvu a naďalej prispievajú globálnemu otepľovaniu. V roku 1985 bolo poukázané na pretrhnutie ozónovej vrstvy nad Antarktídou a vznik ozónovej diery. Reakcia na tento stav prišla v roku 1987 v podobe Montrealského protokolu, ktorý postupne zakázal používanie látok, ktoré narušujú ozónovú vrstvu.

V priebehu 90. rokov v snahe ratifikovať Montrealský protokol sa v priemysle nahrádzali CFC plyny novými „ekologickejšími“ alternatívami v podobe HFC (hydro fluórových uhľovodíkov) , ktoré mali upraviť kritický stav, no opätovné zahusťovanie ozónovej vrstvy sa neudialo, skôr naopak, Zistilo sa, že ich účinok je ešte negatívnejší lebo podporujú skleníkový efekt a ešte výraznejšie zrýchľujú klimatické zmeny a otepľovanie.

Pod vplyvom veľkého dopytu po zmene v danej situácií v roku 1989 nezávislý výskumný ústav SINTEF v nórskom meste Trondheim na čele s profesorom Gustávom Lorentzenom začal nanovo skúmať tradičné prírodné chladivá, a tak odštartovala nová etapa vo vývoji využívania prírodného chladiva CO2 .

CO2 ako chladivo je známe už od konca 19. storočia, ale jeho prevádzkový stav a dobrú efektívnosť nevedel nikto dlhodobo udržať, lebo pracuje pri vysokom tlaku. V systémoch s vtedajšími technológiami dochádzalo stále unikaniu chladiva. Koncom roku 1988 profesor Lorentz prišiel s objavom ako jednoducho a efektívnym spôsobom CO 2 dostať pod kontrolu . Celý proces s chladivom sa pomenoval ako transkritický cyklus CO 2.

Technológia vzbudila ohromné ohlasy celým spektrom vedeckej obce. Bola patentovaná, a pod záštitou Belgickej inštitúcie Shecco – Sustainable Heating and Cooling with CO sa rozšírila do celého sveta. Vývoju a aplikovaní systému sa začali venovať viaceré medzinárodné koncerny. 

Japonská spoločnosť Denso, ktorá dodáva technológie hlavne v automobilovom priemysle vyvinula veľmi efektívne CO2 tepelné čerpadlo určené primárne pre ohrev TUV. Pokryla tým dopyt miestneho trhu zabezpečiť veľké množstvo horúcej kúpeľnej  i pitnej vody.

Medzinárodný holding Sanden sústreďujúci sa na vývoj termo dynamických technológií, automotive systémov v potravinárstve elektrotechnickom i automobilovom priemysle.

Zúročil svoje dlhoročné skúsenosti s chladivami a CO2 . Vyvinul jedinečné know-how riešenia so širokým spektrom CO2  čerpadiel a aplikácií v tepelnej technike. 

Technológie (R744) CO2 spojené s ohrevom vody v konkrétnych zariadeniach dostali oficiálne obchodné pomenovanie ako EcoCute zariadenia. ,,Eco“ hospodárny  a ,,Cute“ s vynikajúcim ziskom tepla
EcoCute ponúka vysoko energeticky účinný ohrev vody, ktoré namiesto klasických amoniakových alebo halogen alkánových plynov využíva superkritické CO2. Technológia takto ponúka účinné prostriedky v šetrení energie a zároveň znižuje emisie skleníkových plynov.

Európsky legislatívny rámec v oblasti konštrukcie budov posúva všetky stavby do nízkoenergetického až pasívneho štandardu. Z toho vyplývajú fakty, že najväčšie enegrie nespotrebujeme na vykurovanie, ale na prípravu horúcej vody.

Prvé riešenie bolo vyvinuté vďaka partnerstvu so škandinávskym špecialistom na tepelný komfort FLEXIT. Kombinovaná odbornosť spoločností FLEXIT a SANDEN viedla k systému ECONORDIC, ktorý na domácom trhu dodával funkcie teplej úžitkovej vody, kúrenia a vetrania. Vďaka technológii SANDEN CO2 ECONORDIC rešpektuje súčasnú reguláciu a predpokladá budúci právny rámec na používanie chladiva v náročných klimatických podmienkach znížením spotreby energie v domácnosti.

Dosiahli sa stanovené ciele:

  1. vybudovať zariadenie, ktoré spĺňa najprísnejšie tepelné normy z hľadiska ich tepelného efektu a návratnosti. 
  2. skonštruovať model ktorý je kompaktný, eliminuje inštalačný priestor
  3. ponúknuť integrované riešenie vykurovania, s maximálnou účinnosťou vetrania, a rýchlym ohrevom vody.
  4. dbať na maximálne hygienické požiadavky aj pri dlhodobom spôsobe užívania.
  5. použiť energetický zdroj , ktorý je prírodný a vytvára nove hodnoty v oblasti životného prostredia.

Spoločnosť Flexit dnes ponúka unikátnu centrálu domácej klímy, zariadenie EcoCute aj s podlahovým vykurovaním a vetraním zároveň, určené do 200m2 fungujúce aj v tých najtuhších mrazoch pod modelovým Názvom ECO Nordic WH4.

zdroj:

http://www.atmo.org/presentations/files/59ca5afcaec051506433788ImIrd.pdf

https://www.sanden-cdu.com/en/news/sifa-atmosphere-europe-2017-exhibitions-2-great-events-for-a-real-expectation-from-the-market-1095.html

https://www.green-cooling-initiative.org/network/network/company/?tx_bestpractice_list%5BnetworkPartner%5D=52&tx_bestpractice_list%5Baction%5D=show&tx_bestpractice_list%5Bcontroller%5D=NetworkPartner&cHash=bdee3c51ac6437c5fa1dfd9e899a57d1

https://web.archive.org/web/20071007040239/http://www.shecco.com/about/history.php

https://www.sanden.co.jp/english/topics/2014/0925.html

https://www.flexit.no/en/about-flexit/about-us/

https://en.wikipedia.org/wiki/EcoCute#cite_note-discoverCO2-3

https://www.denso.com/global/en/products-and-services/consumer-products/

Prihláste sa na odber noviniek

a nič podstatné vám už neunikne

Najnovšie články

Chlazení

Nám stačí pouze trochu dochladit. Opravdu?

V tomto článku se dozvíte, proč a v čem je problém vnímání chlazení větou typu: „Mně netřeba mnoho výkonu, vždyť mně bude stačit pouze trochu

Máte záujem o spoluprácu s nami?

Registrujte sa ako B2B partner