Rekuperace a zdravé vnitřní prostředí

Zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Kópia-súboru-Flexit_logo-2

   V roku 2019 sme sa vo FLEXITE rozhodli rozšíriť svoje pôsobenie a otvoriť nové predajné miesta v rámci strednej Európy. Náš tím absolvoval mnohé stretnutia s obchodnými partnermi, odborníkmi z praxe, projektantmi a v neposlednom rade tými najdôležitejšími koncovými užívateľmi. 

Bolo zaujímavé porovnávať zmýšľanie a názory ľudí, ktorí s rekuperáciou dlhodobo fungujú a úvahy tých, ktorí o rekuperácií aktívne uvažujú. Z našich dlhoročných skúsenosti chceme vyzdvihnúť dôležité fakty, ktoré pri výbere správneho rekuperačného zariadenia veľakrát prehľadneme.

Dizajn, hlučnosť, udržanie potrebnej interiérovej vlhkosti a komplexná efektívnosť systému sú potrebné a praktické vlastnosti, ktoré pri výbere rekuperácie porovnávame, ale sú to tie najdôležitejšie?

,,Vnútorná klíma v obydlí veľmi silno ovplyvňuje naše telesné zdravie“. 

 

Hygienická odolnosť a kvalita komponentov

Aby sme zabezpečili čo najčistejšie prostredie pri prúdení vzduchu, vyžaduje si to nešetriť na kvalite pri výbere materiálov, z ktorých sa rekuperačné zariadenia vyrábajú. 

V dnešnom trende, kedy sa tlačí minimalizovať náklady pri výrobe produktu, konštruktéri často krát siahajú po riešeniach, ktoré prinášajú viac negatív ako prospešného. Kvalitné a baktériám odolné materiály nahrádzajú lacným EPP a EPS polystyrénom.

Základným dejom rekuperácie je prívod a odťah čerstvého vzduchu z exteriéru do interiéru budovy so spätným získavaním tepla z odvádzaného vnútorného vzduchu.

Rekuperátor s motormi ako nepretržité srdce vetrania zásobuje Vaše vnútorné prostredie novými dávkami čerstvého vzduchu. 

Pri prúdení vzduchu treba spomenúť, že to nie je homogénna hmota, obsahuje v sebe zmes rôznych častíc a spórov s mikro prachom.

Všetky rekuperačné jednotky sú preto vybavené filtrami na vstupe a výstupe do zariadenia rekuperácie.

Úroveň filtrácie sa s vývojom rekuperačných systémov stále vylepšuje a jednoduché tkaninové filtre úrovne G3, G4 nahradili kvalitné filtre mikročastíc F7 (nové označenie ePM10 až ePM1 ), ktoré veľmi dobre odfiltrujú vstupujúci vzduch.

Iba filtráciou najlepšími filtrami potrebnú hygienickosť prostredia nezabezpečíme.

Zmenou rýchlosti prúdenia vzduchu hlavne v exteriérových potrubiach, sa pohybujúce častice zachytávajú o steny potrubia a preniknú aj poza filtre do vnútra zariadenia, je nesmierne dôležité na aký typ materiálu mikro prach dopadá.

Flexit vo všetkých modelových radoch namiesto polystyrénu používa odolné kovy alebo antibakteriálne plasty. Polystyrený ako EPP a EPX z dlhodobého hľadiska nie sú je vôbec zdraviu prospešné. Kombináciou vlhkosti a nehostinného prostredia sa v štruktúre polystyrénu zvyšuje poréznosť a  pórovitosť. Drsný povrch dobre absorbuje mikroprach a  v spojení s vlhkosťou sa z neho stáva živná pôda pre rôzne baktérie a plesne.

Je zaujímavé, že aj po týchto všeobecne známych informáciach viacero výrobcov stále používa polystyrén ako kompletný vnútorný izolant v celom zariadení.

 

Šuflíkový systém ako základ správneho čistenia

Flexit to je ,,flexibilný šuflíkový systém “.

Ako auto potrebuje meniť filtre a olej po prejdení pár tisic kilometrov aj rekuperácia si vyžaduje údržbu. S výmenou filtrov je veľmi potrebné aj umyť alebo Povysávať všetky útroby zariadenia.

Pri navrhovaní rekuperačných jednotiek Flexit vychádza z dlhodobej tradície.

Aj najmenšie komponenty sú navrhnuté tak, aby sa dali jednoducho rozobrať a naopak bez použitia skrutkovačov a montážneho náradia naspäť pospájať.

Celokovové útroby prinášajú možnosti rýchlej obsluhy, všetko dostupne pretriete handrou, elektrickú kabeláž pospájate jednoduchým klikom.

Hygienicky čisté prostredie v jednotke je zdravý základ pre čistý vzduch v rozvodoch a v celom dome.

Marketingové frázy o vetraní, že rekuperáciu čistiť netreba, lebo sa čistí sama sú mýty pre neznalých, ktorí rekuperáciu doma nemali. 

Rotačný výmenník generátor správnej vlhkosti

V zemepisných šírkach mierneho pásma ma rotačný výmenník najlepší potenciál pri rozsahu jeho používania. Zmena štyroch ročných období a vnútrozemská klíma sú podmienky, kde celoročne poskytuje najvyššiu efektívnosť zo všetkých rekuperačných výmenníkov.

V zimných mesiacoch, kedy je vonkajšia absolútna vlhkosť veľmi nízka, rotor veľmi efektívne pracuje s interiérovým vzduchom, interier nepresušuje, naopak entalpicky vracia vlhkosť a zabezpečuje potrebnú klímu.

Odťahový vzduch prechádza cez rotor výmenníka, kde sa vlhkosť zachytáva o steny rotora doslova na molekulárnej úrovni. Otáčaním sa rotora motory vlhkosť spätne posielajú s čerstvým vzduchom do interiéru.

Rotačný výmenník neprodujuke kondenz, ako sa to deje pri protiprúdnych výmenníkoch.

Nepotrebuje spínať elektrickú špirálu pred ohrevu pri vstupe čerstvého vzduchu.

Pri porovnávaní protiprúdneho a rotačného výmenníka sa s veľkou obľubou porovnávajú fakty, že protiprúdny výmenník ma o niekoľko percent lepšiu efektívnosť ako rotačný.

Percentuálne z krátkodobého hľadiska podľa parametrov to tak aj na prvý pohľad vyzerá, ale ak počítate celoročný priemer, tak rotačný výmenník je oveľa efektívnejší. 

Protiprúdne výmenníky sú veľmi náchylné na mráz a zamŕzanie kondenzu, čím ich efektívnosť v zimných mesiacoch veľmi padá. Výrobcovia to ošetrujú pred ohrevom ale ani to mnohokrát nestačí. Ak pri nich nepoužijete entalpický výmenník v suchých zimných mesiacoch domácnosť ešte viac presušujú.

 

Jednotky Flexit je povolené montovať na stenu strop alebo do neizolovaného krovu. Dvierka na jednotkách sú vybavené špeciálnymi zámky, a celá konštrukcia jednotky je navrhnutá tak, aby sa absolútne minimalizovali tepelné mosty do vnútorných časti jednotky. Samozrejmosťou je tiež použitie vlastnej prepäťovej ochrany. Vponuke príslušenstva je široké portfólio bezdrôtových čidiel, stropné konzoly na uľahčenie prestupu paro zábranou alebo teleskopické kryty na potrubie zariadenia. O ovládanie a reguláciu sa stará aplikácia Flexit GO, s ktorou máte systém pod kontrolou aj mimo domácej siete prostredníctvom bezplatného Cloud systému. Zo služieb máte k dispozícii vzdialený servisný prístup. Servisný technik vieme na diaľku  skontrolovať, či  jednotka pracuje správne. V ponuke firmy nájdete bezmotorové kuchynské digestory, ktoré sú priamo prepojené s rekuperáciou, centrálne vysávače a mnoho iného príslušenstva.

Prihláste sa na odber noviniek

a nič podstatné vám už neunikne

Najnovšie články

Chlazení

Nám stačí pouze trochu dochladit. Opravdu?

V tomto článku se dozvíte, proč a v čem je problém vnímání chlazení větou typu: „Mně netřeba mnoho výkonu, vždyť mně bude stačit pouze trochu

Máte záujem o spoluprácu s nami?

Registrujte sa ako B2B partner