Nová studie zjistila, že vyšší znečištění ovzduší souvisí s vyšší úmrtností COVID-19

Zdieľajte tento článok

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pozoruhodná vec týkajúca sa COVID-19, choroby spôsobenej koronavírusmi, ktorá sa šíri po celom svete, je to, že u niektorých ľudí spôsobuje vážne až smrteľné choroby, zatiaľ čo iní ľudia sú chorí iba mierne. Doteraz vieme, že starnutie alebo predchádzajúce zdravotné ťažkosti vystavujú človeka vážnejším príznakom. Bohužiaľ, pre ľudí znečistený vzduch, ktorý každý deň dýchajú, poškodil ich pľúca a urobil ich zraniteľnejšími voči novému koronavírusu.

COVID-19 má tendenciu prichádzať s horúčkou a suchým kašľom. Vírus útočí na dýchací systém a stáva sa smrteľným, keď pacienti podľahnú syndrómu akútnej respiračnej tiesne, ktorý spôsobuje, že sa pľúca naplnia tekutinou. Vírus bol najsmrteľnejší pre ľudí starších ako 60 rokov, ako aj pre ľudí s kardiovaskulárnym ochorením, rakovinou a chronickým ochorením dýchacích ciest.

Hádajte, čo je hlavným faktorom všetkých vyššie uvedených chorôb? Znečistenie ovzdušia. Podľa novej štúdie z Harvardskej univerzity dlhodobé vystavenie vysokej úrovni znečistenia ovzdušia zvyšuje riziko úmrtia v súvislosti s COVID-19. Platí to najmä v južnej Kalifornii, kde sa okresy Los Angeles, Riverside a San Bernardino pravidelne zaraďujú medzi najhoršie v krajine, pokiaľ ide o dlhodobé znečistenie tukovými látkami alebo PM2,5. 

Pod skratkami PM častice (nazývané aj znečistenie časticami) si vieme vysvetliť ako zmesi tuhých častíc a kvapôčok tekutín nachádzajúcich sa vo vzduchu. Niektoré častice, ako prach, špina, sadze alebo dym, sú dostatočne veľké alebo tmavé, aby ich bolo možné vidieť voľným okom. Iné sú také malé, že ich možno zistiť iba pomocou elektrónového mikroskopu.

Znečistenie častíc zahŕňa:

  • PM 10  : inhalovateľné častice s priemerom obvykle 10 mikrometrov a menším;
  • PM 2,5  : jemné inhalovateľné častice s priemerom obvykle 2,5 mikrometra a menším. Aký malý je priemer 2,5 mikrometra? Zamyslite sa nad jediným vlasom z hlavy. Priemerný ľudský vlas má priemer asi 70 mikrometrov, čo ho robí 30-krát väčším ako najväčšia jemná častica.

Tieto častice prichádzajú v mnohých veľkostiach a tvaroch a môžu sa skladať zo stoviek rôznych chemikálií. Niektoré sú emitované priamo zo zdroja, ako sú staveniská, nespevnené cesty, polia, komíny alebo požiare. Väčšina častíc sa v atmosfére vytvára v dôsledku zložitých reakcií chemikálií, ako je oxid siričitý a oxidy dusíka, ktoré sú znečisťujúcimi látkami emitovanými z elektrární, priemyslu a automobilov. Vedci americkej vlády odhadujú, že COVID-19 môže zabiť 100 000 až 240 000 Američanov. Väčšina predtým existujúcich ochorení, ktoré zvyšujú riziko úmrtia pre COVID-19, sú rovnaké choroby, ktoré sú dlhodobo vystavené znečisteniu ovzdušia. Štúdia skúmala, či dlhodobé priemerné vystavenie jemným časticiam (PM 2,5) zvyšuje riziko úmrtí COVID-19 v Spojených štátoch. Údaje boli zhromažďované pre približne 3 000 okresov v Spojených štátoch amerických (98% populácie) do 04. apríla 2020. Za výsledok sa považovali negatívne binomické zmiešané modely s nulovými infláciami, pričom ako výsledok sa použili úmrtia na úrovni okresov COVID-19 a dlhé na úrovni okresov – dlhodobý priemer PM 2,5 ako expozície.

Štúdia zistila, že zvýšenie iba 1 μ g / m 3 PM 2,5 je spojené so zvýšením o 15% úmrtnosti COVID-19, 95% interval spoľahlivosti (CI) (5%, 25%). Malý nárast dlhodobej expozície PM 2,5 vedie k veľkému nárastu úmrtnosti na COVID-19, s 20-násobným zvýšením úmrtnosti na PM 2,5 a úmrtnosťou na všetky prípady. Výsledky štúdie zdôrazňujú dôležitosť pokračovania v presadzovaní existujúcich nariadení o znečistení ovzdušia na ochranu ľudského zdravia počas krízy i po jej skončení.

Aké sú škodlivé účinky PM častíc?

Častice obsahujú mikroskopické pevné látky alebo kvapôčky kvapaliny, ktoré sú také malé, že sa môžu vdýchnuť a spôsobiť vážne zdravotné problémy. Niektoré častice s priemerom menším ako 10 mikrometrov sa môžu dostať hlboko do pľúc a iné sa dokonca môžu dostať do krvného obehu. Z nich častice s priemerom menším ako 2,5 mikrometra, známe tiež ako jemné častice alebo PM 2,5, predstavujú najväčšie zdravotné riziko. Jemné častice sú tiež hlavnou príčinou zníženej viditeľnosti (zákalu).

Prevencia voči PM 2,5 a PM 10 časticami, ktoré sú v úzkom spojení s COVID-19

Karanténny stav stiahol ľudí na každodenný stereotyp našich obývacích priestorov, avšak sme doma dostatočne chránený nato, aby sme sa vyhli nakazeniu? Ponúka sa nám otázka – čo môžem spraviť pre svoju rodinu navyše? To, že obyvatelia zostávajú doma je na jednej strane prospešné, avšak vírus sa šíri vzduchom. Spoločnosť Nest, hlavný distribútor spoločnosti Flexit odporúča aktívnu filtráciu vzduchu prostredníctvom SONA filtrov. Častice, ktoré sme vyššie popísali sa môžu dostať dovnútra, preto je potrebné zvážiť nákup adekvátnej jednotky na čistenie vzduchu. Ventilačné systémy, ktoré zabraňujú prieniku časticiam PM, by mohli zahŕňať účinné filtre.

V našom prípade môžeme hovoriť o revolučných filtroch SONA, ktoré sú v úzkom spojení s rekuperáciou vzduchu. Ak používate systém rekuperácie vzduchu alebo uvažujete nad nákupom, možno poznáte klasické filtre s aktívnym uhlím. Možno vás mätie výber filtra vzduchu, avšak môžete sa čudovať, ako funguje filter s aktívnym uhlím alebo aké sú výhody jeho použitia. Nenechajte sa zmiasť ich malou postavou. Tieto šikovné filtre sú hlavnými bojovníkmi všetkého od alergénov a tvrdých znečisťujúcich látok až po nepríjemné chute a pachy. Spoliehajú sa na proces adsorpcie, aby odstránili a zachytili nečistoty, takže všetko, čo vám zostane, je čerstvý, priedušný vzduch. Uhlíkový filter Sona s priemerom 125 mm je špecificky určený na zníženie množstva vzdušných nečistôt vstupujúcich do obytného priestoru. SONA filter efektívne zachytáva až 91% oxidu dusičitého (NO2) a ostatných letavých častíc, čím sa výrazne zlepšuje kvalita vnútorného vzduchu. Jedná sa o karbónové médium, umiestnené v kazete, ktorá sa vkladá do 125 mm plastového alebo kovového prívodného vzduchotechnického potrubia.

Bližší pohľad na to, ako môžu tieto malé filtre výrazne zlepšiť celkovú kvalitu vzduchu

Filtre s aktívnym uhlím sú malé kúsky uhlíka, zvyčajne vo forme granulátu alebo prášku vo forme blokov, ktoré boli spracované tak, aby boli mimoriadne porézne. V skutočnosti sú také priestranné, že iba jeden gram aktívneho uhlia môže mať plochu povrchu 500 m2 alebo vyššiu. Rozsiahla plocha povrchu umožňuje týmto uhlíkovým filtrom adsorbovať exponenciálne viac kontaminantov a alergénov ako tradičný uhlík. Adsorpcia je osobitný proces, pri ktorom organické zlúčeniny vo vzduchu alebo vo vode chemicky reagujú s aktívnym uhlím, čo spôsobuje, že sa zachytávajú na filtri. Čím je aktívny uhlík poréznejší, tým viac znečisťujúcich látok zachytí.

Tieto filtre sa používajú najmä na odstránenie nebezpečných zlúčenín v systémoch čistenia domáceho vzduchu. Uhlíkové filtre SONA tiež pomáhajú eliminovať nepríjemné pachy, takže váš vnútorný vzduch zostáva čerstvý. Pri použití s aktívnym uhlím a filtrami v kategórii F7 by mohli zachytiť oveľa viac častíc. Filtre s aktívnym uhlím môžu byť prospešné najmä pre ľudí, ktorí trpia alergiami alebo zhoršením v dôsledku znečisteného vzduchu vrátane dymu z druhej ruky. Ak ste fajčiarom alebo žijete v prostredí so znečisteným vzduchom (PM2,5 a PM10 častice), zvážte použitie filtra s aktívnym uhlím vo vašom systéme vzduchotechniky. Táto kombinácia vám môže poskytnúť neprekonateľné výhody pre zdravie dýchacích ciest a pre vašu rodinu. 

Prihláste sa na odber noviniek

a nič podstatné vám už neunikne

Najnovšie články

Chlazení

Nám stačí pouze trochu dochladit. Opravdu?

V tomto článku se dozvíte, proč a v čem je problém vnímání chlazení větou typu: „Mně netřeba mnoho výkonu, vždyť mně bude stačit pouze trochu

Máte záujem o spoluprácu s nami?

Registrujte sa ako B2B partner